ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

У щорічному посланні до парламенту Президент України представив свій погляд на відносини держави і Церкви PDF Друк E-mail
16.04.2011 14:40

   Фото: www.irs.in.ua   
  
Віктор Янукович звернувся з Посланням до Верховної Ради

 
КИЇВ – Президент України Віктор Янукович 7 квітня звернувся із Щорічним Посланням до Верховної Ради України.

У розширений доповіді експертів «Модернізація України – наш стратегічний вибір» на 416 сторінках, яку парламентарі отримали у вигляді збірника, серед іншого представлено погляд Глави держави на відносини держави і Церкви, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Зокрема про це йдеться у розділі ІІ «Гуманітарний розвиток суспільства» Доповіді у п. 2.2.3 під назвою «Держава та церква: заохочення міжконфесійного діалогу, рівне ставлення держави до різних церков і релігійних конфесій». Роботу над Доповіддю вела група авторів з Національного інституту стратегічних досліджень під загальним керівництвом глави Адміністрації Президента України.

У документі відзначається, що Українське суспільство є поліконфесійним. Кількість релігійних організацій та конфесійне багатоманіття постійно збільшуються, а тому “щільність на віросповідній карті країни спонукає суб’єктів релігійно-церковного простору шукати компроміс, апробувати шляхи мирного співіснування”.

За майже 20-ліття незалежності Української держави у міжконфесійних відносинах відбувся істотний поступ. Різкий перехід від моноідеологічної системи суспільних координат до світоглядно плюралістичного суспільства вимагає від церков і віруючих діяти згідно зі стандартами правової держави.

Фундаментальною основою успішних зрушень стала притаманна українцям релігійна терпимість, наголошується у Доповіді Президента України. Серед міжконфесійних інституцій “єдиною дійсно результативною структурою” названа Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій.

За даними опитування, проведеного свого часу Київським міжнародним інститутом соціології та Центром «Соціальні індикатори», 71 % респондентів повністю чи скоріше погоджуються з твердженням, що різні релігійні групи мають рівні права в Україні; 75 % з тим, що необхідно поважати всі релігії.

Наведені соціологічні дані завершуються висновком про те, що в Україні необхідний діалог між усіма сторонами трикутника «держава – суспільство – релігійні організації». При цьому, на думку авторів Доповіді, задля оптимізації міжконфесійної взаємодії у найближчій перспективі важливу роль має відігравати синхронізація дій названих суб’єктів на основі рівноправних відносин Української держави з усіма церквами та віросповіданнями.

У Доповіді Президента пропонується низка ініціатив з боку держави, серед яких наступні:
  • доопрацювання та прийняття Концепції державно-церковних відносин;
  • закріплення за релігійними організаціями права на заснування загальноосвітніх навчальних закладів;
  • забезпечення викладання з вересня 2011 року у вищих навчальних закладах усіх форм власності академічного релігієзнавства як нормативної філософської дисципліни, а у середній школі – порівняльної історії релігій;
  • задіяння дипломатичних механізмів для захисту національних інтересів у релігійно-церковній сфері, щоб забезпечити релігійні права і свободи українців, які стали трудовими мігрантами у країнах ЄС (Португалія, Італія, Іспанія, Греція);
  • недопущення використання міжконфесійних розбіжностей як приводу для втручання у внутрішні справи України.
Серед ініціатив громадянського суспільства визначені зокрема такі:
  • популяризація за допомогою ЗМІ ідеї, що релігії виступають ціннісною платформою, котра визначає поступ людської спільноти;
  • організація національного діалогу між представниками релігійних конфесій та світськими лідерами для обговорення проблем розвитку культури, забезпечення суспільної толерантності та громадянського миру, збільшення авторитету України на міжнародному рівні;
  • ініціювання діалогу між представниками різних релігійних традицій;
  • заснування мережі дослідницьких центрів з питань міжконфесійної комунікації, створення доступних інформаційних ресурсів з метою об’єктивного та поглибленого висвітлення особливостей різних релігійних систем.
У документі зазначено, що Україна підтвердила наміри наслідувати європейські демократичні традиції, готовність провадити рівноправний діалог з усіма зацікавленими сторонами, у тому числі релігійними організаціями.

Зауважимо, що у експертній доповіді до Щорічного Послання Президента до Українського народу, оприлюдненої у липні 2010 року, не було окремого розділу чи іншої згади про розвиток державно-церковних відносин.
 
 
Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

  cлідкувати за новинами   приєднатися!
RSS-новини .Е-mail розсилка: укр. рус.

Доповідь ІРС

Доповідь "Свобода віросповідання під прицілом"

Російський терор на окупованих територіях Східної України.

Блог Максима Васіна

Як перереєструвати неприбуткову організацію?

Які саме вимоги Податкового кодексу та інших законів необхідно вказати у статуті неприбуткової організації

Що означає рішення Конституційного Суду про мирні зібрання?

Чи існують якісь обмеження щодо строку сповіщення про мирний захід, зокрема релігійний.

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС