ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Релігійна карта Криму – інфографіка PDF Друк E-mail
09.04.2014 14:44

Джерело: Блог Максима Васіна


З приводу релігійних уподобань кримчан лунають різні розхожі думки. Хтось стверджує, що Крим суто православний регіон, причому Московського патріархату. Інші впевнені в домінуванні ісламу з причини наявності великої кримсько- татарської громади.

Але, насправді, на Кримському півострові представлено різноманіття віросповідань і різних конфесій, що пояснюється високим рівнем релігійної свободи у всій Україні.

Демократичне законодавство, відсутність державної церкви і принцип рівності всіх релігій перед законом створили умови для формування в країні релігійного плюралізму. Соціологи також відзначають достатньо високий рівень терпимості українських громадян до віруючих інших конфесій, що також відбилося на розвитку великої мережі релігійних організацій, в тому числі в Криму.

Згідно свіжої статистиці Мінкультури України, на початок 2014 року в Криму діє 2083 релігійні організації різних типів, що складає 5,6 % від їх загального числа в Україні. З них зі статусом юридичної особи діють 1409 і без реєстрації – ще 674 релігійні громади.

Найбільш в Криму поширені такі релігії та віросповідання:
  • Православ'я – 42,7 %
  • Іслам – 29 %
  • Протестантизм – 20 %.
Це якщо не брати до уваги громади, які не мають статусу юридичної особи. Якщо їх врахувати, то іслам вийшов би в лідери на півострові. Адже 575 громад Духовного управління мусульман Криму, а також близько 30 громад євангельських християн діють без реєстрації.

Трохи інша ситуація в Севастополі, де найбільш поширені:
  • Православ'я – 53,3 %
  • Протестантизм – 27 %
  • Іслам – 5,8 %.
Для об'єктивності картини потрібно зробити застереження про те, що в різних конфесіях одна громада може об'єднувати різну кількість віруючих. У деяких – це мінімальні згідно закону 10 осіб, в інших – в одній громаді може бути понад тисячу парафіян.

Все це говорить про те, що вже багато років на Кримському півострові не тільки уживаються, а й розвиваються громади віруючих різних віросповідань. Усього в Криму представлено 42 конфесії, багато з яких з року в рік розширюють свою структуру.

При такому релігійному різноманітті вигадки про утиски окремих конфесій і захопленнях православних храмів, якими Росія виправдовує свою агресію, виглядають особливо цинічно. Тим більше що перші факти кричущих гонінь на українські церкви і священиків з'явилися саме після окупації Криму російськими військами.

Подальший розвиток подій покаже, чи зможуть кримчани і надалі користуватися звичними для них правами і громадянськими свободами, включаючи свободу віросповідання.

 

Religious map of Crimea religion church Ukraine statistics @MVasin Религиозная карта Крыма – инфографика

Максим Васін, виконавчий директор Інституту релігійної свободи

Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua       
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

  cлідкувати за новинами   приєднатися!
RSS-новини .Е-mail розсилка: укр. рус.

Доповідь ІРС

Доповідь "Свобода віросповідання під прицілом"

Російський терор на окупованих територіях Східної України.

Блог Максима Васіна

Як перереєструвати неприбуткову організацію?

Які саме вимоги Податкового кодексу та інших законів необхідно вказати у статуті неприбуткової організації

Що означає рішення Конституційного Суду про мирні зібрання?

Чи існують якісь обмеження щодо строку сповіщення про мирний захід, зокрема релігійний.

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС