ЗВЕРНЕННЯ

Євромайдан SOS та Круглого столу з релігійної свободи в Україні

щодо наступу на свободу релігії 

під час збройної агресії Росії проти України

Збройна агресія Російської Федерації проти України супроводжується численними порушеннями прав і свобод, серед яких свобода думки, совісті та віросповідання. 

Російські релігійні переслідування в окупованих Донецькій і Луганській областях

Ще у 2014 році в окупованому Донецьку підконтрольні Російській Федерації незаконні збройні формування проголосили православ’я Московського патріархату головною релігією регіону та почали цілеспрямоване переслідування релігійних меншин. Для реалізації цього положення на практиці на контрольованих Росією українських територіях Донецької та Луганської областей почали переслідувати конфесії, відмінні від православної церкви Московського патріархату. Десятки храмів, молитовних будинків і місць богослужіння були захоплені. Буденними стали викрадення, катування та позасудові страти священнослужителів та вірян Православної Церкви України (попередня назва – Українська православна церква Київського патріархату), Української Греко-Католицької Церкви, низки протестантських церков (євангельськи християни-баптисти, п’ятидесятники, адвентисти, УХЄЦ тощо). Цілеспрямованих утисків зазнали члени ЦІХСОД (мормони) та Свідки Єгови. Як наслідок, на окупованих Росією територіях Донецької та Луганської областей більшість релігійних громад припинили своє існування, віруючі змушені молитися приватно або збиратися разом підпільно, а свобода думки, совісті та віросповідання зникли як явище. 

Російські релігійні переслідування в окупованому Криму

Примусове застосування законодавства Російської Федерації значно погіршили становище релігійних громад і об’єднань в окупованому Криму. Від початку російської військової інтервенції на півострів Крим у лютому 2014 року українські церкви і релігійні громади стали мішенями для цілеспрямованих утисків їхньої діяльності. За роки окупації кількість парафій ПЦУ скоротилася з 49 до 5. Окупаційна влада Криму і сьогодні продовжує переслідувати релігійних діячів і окремих віруючих, зокрема мусульман з числа кримських татар, громади Православної Церкви України, євангельських християн та Свідків Єгови. Одним із методів тиску стало позбавлення права власності на культові будівлі українських церков шляхом фізичних захоплень та рішень судів окупаційної влади. Внаслідок визнання Росією Свідків Єгови екстремістською організацією вже 5 представників цієї релігійної групи перебувають за гратами в Криму, багатьом інших загрожує багаторічне позбавлення волі. Також на сьогодні є поширеною практика масових рейдів у мечетях Криму для перевірки документів мусульман. Зростає кількість справ, порушених за приналежність до релігійних організацій, визнаних у Росії терористичними чи екстремістськими, що часто є лише формальністю з метою легалізації переслідувань релігійних меншин. 

Російські злочини проти релігійних діячів і храмів під час війни проти України

Ще більших масштабів релігійні переслідування сягнули під час масштабного збройного вторгнення Російської Федерації в Україну, яке почалося 24 лютого 2022 року і триває досі. Зафіксовані цілеспрямовані обстріли та руйнування храмів, молитовних будинків і інших релігійних споруд, у тому числі пам'яток архітектури. Постраждали вже щонайменше 28 споруд духовного значення (не враховуючи прилеглих будівель) у щонайменше шести областях України: Київській, Донецькій, Житомирській, Луганській, Харківській та Чернігівській. Переважна більшість релігійних споруд, зруйнованих і пошкоджених внаслідок авіаційних бомбардувань і ракетних обстрілів російських загарбників, ‒ це православні храми. Серед постраждалих релігійних споруд також синагога Об’єднаної єврейської громади України у Харкові, мечеті у Костянтинівці та Маріуполі Донецької області, а також Українська євангельська теологічна семінарія у Пущі-Водиці під Києвом. У ніч на 13 березня російські війська обстріляли Святогірську лавру Української Православної Церкви, де на той момент перебувало близько тисячі людей, – поранення отримали понад 30 цивільних осіб. Отже, Росія знищує духовну спадщину України, не зважаючи на конфесійну належність релігійних споруд.

За три тижні військових дій російська армія вбила на території України щонайменше чотирьох християнських священиків, ще як мінімум двох захопила в полон (одного з них згодом відпустили), і до одного військові спробували проникнути в житло.

Як приклад, 27 лютого 2022 року священик Одеської єпархії Православної церкви України о. Василь Вірозуб, який перебував на борту рятувального судна «Сапфір», що мало забрати тіла українських військових, убитих на острові Зміїному, був викрадений російськими військами.

28 лютого у Києві митрополит Епіфаній (Думенко), Предстоятель Православної Церкви України (ПЦУ), пережив замах на проникнення у житло на території Михайлівського Золотоверхого монастиря. Охорона знешкодила російську диверсійну групу, яка намагалася проникнути на територію монастиря. Також поруч з територією було виявлено та знешкоджено мітки, які використовуються збройними силами Росії для коригування вогню по українським містам.

1 березня внаслідок обстрілу російськими військами села Грабівка Куликівського району Чернігівської області від поранення осколком загинув настоятель Свято-Троїцького храму Української Православної Церкви ієромонах Феодосій (Гончаров).

2 березня був вбитий священник Православної Церкви України о. Максим Козачина, який ніс службу у церкві біля містечка Іванків Київської області. У момент вбивства він був у одязі священнослужителя. 

5 березня також вбитий священик ПЦУ о. Ростислав Дударенко. Священика вбили у рідному селі Ясногородка Фастівського району Київської області, але його тіло знайшли лише наступного дня.

5 березня у місті Буча Київської області був розстріляний викладач церковнослов'янської і грецької мови Київської Духовної Академії і Семінарії Олександр Кислюк.

9 березня у Маріуполі Донецької області російські військові захопили двох братівМихайла Рєзнікова, пастора місцевої церкви, та його брата Андрія Фоменка, який виховує десять прийомних дітей.

13 березня був убитий військовий капелан ігумен Платон (Моргунов) в місті Волноваха Донецької області. 

14 березня у помешканні священика ПЦУ о. Олега Ніколаєва з окупованого Бердянська провели обшук, його самого арештували та вивезли у невідомому напрямку. На щастя, згодом священника відпустили додому до хворої дружини, яка потребувала постійної терапії.

14 березня Штаб Збройних Сил України оприлюднив повідомлення про зафіксовані непоодинокі випадки використання російськими військами цивільної інфраструктури, зокрема і храмів та інших релігійних об’єктів, для обладнання вогневих позицій, розміщення озброєння та військової техніки, що окрім нараження на небезпеку цивільного населення також є і актом святотатства та наруги над святинею.

Використання Російської православної церкви для виправдання війни

Незважаючи на зазначене вище, Предстоятель Російської Православної Церкви патріарх Московський Кирил (Гундяєв) публічно благословив російську армію на війну проти України, про що він сказав після літургії на свято Торжества православ'я у Москві. А у листі-відповіді до Всесвітньої Ради Церков від 10.03.2022 року поширював брехливі наративи російської  пропаганди про нібито війну Заходу проти Росії, замовчуючи факти жахливого знищення мирного населення та міст України російською авіацією та ракетними обстрілами. Тим самим підтримав збройну агресію Російської Федерації та переслідування інших конфесій на території України.

У зв’язку із цим Євромайдан SOS, учасники Круглого столу з релігійної свободи в Україні та інші громадські організації, що підписалися нижче, закликають:

1. Міжнародні організації та країни-учасниці ООН – звернутися до Російської Федерації з вимогою припинити війну проти  України та триваючий в рамках війни наступ на свободу релігії, а також негайно звільнити всіх громадян України, ув'язнених з мотивів сповідування своїх релігійних переконань в окупованому Криму та інших українських територіях, контрольованих російськими військами.

2. Українську Православну Церкву та православні церкви в інших країнах, які перебувають в єдності з Московським патріархатом, – розірвати відносини з Російською православною церквою через її підтримку безпідставної агресивної війни Російської Федерації проти України.

3. Всесвітню Раду Церков – виключити зі свого складу Російську православну церкву, розірвати з нею відносини та засудити квазірелігійну складову ідеології “Русского світу”, оскільки релігія має слугувати миробудівництву та не повинна використовуватися для виправдання безпідставної агресивної війни Російської Федерації проти України, яка супроводжується знищенням мирного населення України, обстрілами шкіл, дитячих садків, лікарень, пологових будинків та інших об’єктів критичної інфраструктури. 

4. Церкви, релігійні організацій та міжрелігійні інституції в усьому світі – публічно закликати Російську Федерацію припинити війну проти України та засудити позицію Російської православної церкви щодо підтримки безпідставної агресивної війни Російської Федерації проти України.

Звернення підписали:

 1. Центр громадянських свобод (Олександра Матвійчук)
 2. Інститут релігійної свободи (Олександр Заєць, Максим Васін)
 3. Українська Гельсінська спілка з прав людини (Олександр Павліченко, Тамара Харчилава)
 4. Харківська правозахисна група (Євгеній Захаров)
 5. Кримська правозахисна група (Ольга Скрипник)
 6. ГО "Адвокатська дорадча група" (Євгенія Закревська)
 7. Український незалежний центр політичних досліджень (Світлана Конончук)
 8. Рух ЧЕСНО (Віта Думанська)
 9. Центр протидії корупції (Дар’я Каленюк)
 10. ГО "Регіональний центр прав людини" (Микола Кіккас, Ірина Усманова)
 11. Православна Церква України (архієпископ Євстратій (Зоря))
 12. Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів (Ігор Бандура)
 13. Асоціація єврейських організацій і громад України ВААД (Йосиф Зісельс)
 14. Українське Біблійне Товариство (Григорій Комендант)
 15. Братство Незалежних Церков та Місій ЄХБ України (Сергій Дебелинський)
 16. Українська Християнська Євангельська Церква (Леонід Падун)
 17. Духовне управління мусульман України «Умма» (муфтій Саїд Ісмагілов)
 18. Східноєвропейський інститут теології (Роман Соловій)
 19. Одеська богословська семінарія євангельських християн-баптистів (Олександр Гейченко)
 20. Міжнародна екологічна академія (Василь Костицький)
 21. Відкритий православний університет Святої Софії-Премудрості (протоієрей Георгій Коваленко)
 22. Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України (Віктор Єленський)
 23. Запорізький національний університет (Микола Фролов)
 24. Національний університет "Острозька академія" (Андрій Смирнов)
 25. Українська асоціація релігієзнавців (Людмила Филипович)
 26. Ініціатива “Діалог у дії” (Тетяна Калениченко)
 27. ГО “Майстерня академічного релігієзнавства” (Анна Марія Басаурі Зюзіна)
 28. Всеукраїнський громадський рух матерів та родичів учасників АТО "Берегиня" (Алла Макух)
 29. ДП "Український національний центр розбудови миру" (Марія Цип'ящук)
 30. Мережа захисту національних інтересів «АНТС» (Ганна Гопко)
 31. Київський Безпековий Форум (Данило Лубківський)
 32. Euromaidan Press (Олександра Шандра)
 33. ІАЦ "Громадський Простір" (Алла Прунь)
 34. Медійна ініціатива за права людина (Ольга Решетилова)
 35. Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (Вячеслав Горшков, Ігор Лоссовський, Яна Вестель, Ярослав Котилко)
 36. ГО “КримSOS” (Євгеній Ярошенко)
 37. Фундація DEJURE (Михайло Жернаков)
 38. ГО "Жіночий Антикорупційний Рух" (Альона Береза)
 39. ГО “Центр досліджень визвольного руху” (Дарія Гірна)
 40. МБО “Екологія – Право – Людина” (Олена Кравченко)
 41. ENGin / The Manoff Foundation (Katerina Manoff)
 42. ГО “Український кризовий медіа центр” (Наталія Попович, Юлія Шмигальова)
 43. Інститут «Республіка», всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» (Олександра Гліжинська)
 44. ГО “Центр ліберальної сучасності” (Ірина Солоненко)
 45. ГО "Переселенці Донбасу на Сумщині" (Тетяна Кривонос)
 46. ГО "Кримський центр ділового та культурного співробітництва "Український дім" (Андрій Щекун)
 47. ГО "Культура проти хамства" (Ганна Нароніна)
 48. ГО "Ліберально-Демократична Ліга України" (Артур Харитонов)
 49. Центр глобалістики "Стратегія ХХІ" (Михайло Гончар)
 50. ГО “Коаліція дієвців культури” (Ірина Подоляк)
 51. ГО "Молодь для Христа – Україна" (Дмитро Федорчак)
 52. ІСАР Єднання (Марія Гелетій, Володимир Шейгус, Наталія Климова)
 53. РГНЄХ Церкви "Скеля" м. Рівне (Олег Блощук)
 54. ГО "Волонтери Закарпаття" (Власта Рейпаші)
 55. ГО "Рука милосердя" (Василь Бідзіля)
 56. ГО “Смідинська ініціатива” (Оксана Піцик)
 57. ГО “Іршавські Промені” (Віра Глушко)
 58. ГО "Політап" (Ольга Корнєва)
 59. ГО “Незалежні” (Святослав Літинський)
 60. Рух "Простір свободи" (Тарас Шамайда)
 61. ГО “Нова Хвиля Затоки” (Надія Дейнега)
 62. ГО “Рух за життя та гідність людини” (Артур Погоріленко)
 63. ГО "Український світ" (Анастасія Розлуцька)
 64. ГО “Країна вільних людей” (Світлана Крот)
 65. ГО "Карпатські обрії" (Руслана Джуган)
 66. ГО “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля” (Ігор Котелянець)
 67. ГО “Українська Школа Еліт” (Олена Полховська)
 68. ГО "Правозахисний центр "ДІЯ" (Оксана Михалевич)
 69. ГО "Гельсінська ініціатива-ХХІ" (Олександр Степаненко) 
 70. Причорноморське науково-дослідне товариство, м. Херсон (Микола Дурман)
 71. ДМЦ «Мультіклінік» (Ілона Пляцек)
 72. Advocates Europe (Latchezar Popov)
 73. Martyrs for Christ (Kobus Hanekom)
 74. Theologian – Politician (Ioannis Orfanoudakis)
 75. Релігійно-інформаційна служба України (Тарас Антошевський)
 76. African Leadership and Reconciliation Ministries Incorpotated (Rev. Dr. Celestin Musekura)
 77. Українська Церква Християн Віри Євангельської (Юрій Кулакевич)
 78. Асоціація Місіонерських Церков Євангельських Християн України (Віктор Танцюра)
 79. Церква Християн віри євангельської "Найсвятіша Святиня" (Микола Поварчук, Анастасія Поварчук)
 80. Християнська Служба Порятунку (Андрій Оленчик)
 81. Spirit of Martyrdom International (David Witt)
 82. Resthaven Inc. (Bron Atterton)
 83. Українська Комплаєнс Асоціація (Ганна Горбенко)
 84. Фонд Фрітьофа Нансена (Сергій Окунєв)
 85. ГО Центр "Соціальна дія" (Ірина Федорович)
 86. Центр релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків (Ігор Козловський)
 87. Кафедра богослов’я та релігієзнавства НПУ імені М. П. Драгоманова (Тетяна Котлярова)
 88. Кременчуцька міська рада (Катерина Мусієнко)
 89. Луцька міська рада (Олександр Лазука)
 90. Полтавське обласне об'єднання Християнських Церков «Світло Життя»        (Дмитро Лаптєв)
 91. Союз Християнських церков України «Слово життя» (Андрій Бакала)
 92. Kościół Zielonoświątkowy (Tomasz Kaczmarek)
 93. East European Development Institute (Dr. Mridula Ghosh)
 94. ГО Сходознавчий гурток (Наталія Павлик)
 95. Карітас України (Ростислав Кісь)
 96. Громадський холдинг "Група впливу" (Тетяна Дурнєва)
 97. Norwegian Helsinki Committee (Gunnar Martin Ekeløve-Slydal)
 98. ГО “Українська асоціація полонених” (Анатолій Поляков)
 99. Evangelical Accrediting Theological Association NGO (Taras N. Dyatlik)
 100. Інститут Екуменічних Студій УКУ (Павло Смицнюк)
 101. Doxologia Infonews (Iordan Georgiev)
 102. Fellowship of Archangel Mikael of Norway (Andreas R.Robberstad)
 103. Uyghur Human Rights Project (Louisa Greve)
 104. Union of Councils for Jews in the Former Soviet Union (Lawrence Lerner)
 105. Українська Місіонерська Церква (Валерій Решетінський)
 106. Церква ХВЄ "Божий дар" м. Київ (Василь Білик)
 107. Patmos Institute (Mario Félix Lleonart Barroso)
 108. Alianza de Iglesias Cubanas No Registradas (Mildrey Betancourt Rodríguez)
 109. Cristianos Cubanos en Comunión (Ania Josefa Chinea Carmona)
 110. Look to the Lord (David Warnick)
 111. European Interreligious Forum for Religious Freedom (Eric Roux)
 112. Unified Buddhist Church of Vietnam, Office of External Affairs (Dr. Quoc-Hung Tran, MD)
 113. Global Peace Foundation (Dr. Paul Murray, Vice President Religious Freedom Initiatives)
 114. Christian Freedom International (Wendy Wright)
 115. Red Eagle Enteprises (Scott Morgan)
 116. Center for defence of human rights (Bachittar Singh Ughrha)
 117. Center for Studies on Freedom of Religion Belief and Conscience, LIREC (Raffaella Di Marzio)
 118. International Institute for Religious Freedom (Dr. Dennis P. Petri)
 119. Oxford Islamic information centre (Dr Sheikh Ramzy)
 120. European Network on Religion & Belief (Mark Ereira-Guyer)

Якщо ви хочете долучитися до підписантів цього Звернення, то заповніть ось цю форму: https://forms.gle/ZpQDNASw7Awy3uFK8

Фото: Євген Малолетка