ЗАЯВА

Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій 

щодо псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України

Цими днями російська окупаційна влада оголосила проведення на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України псевдореферендумів щодо входження до складу Російської Федерації. 

У зв’язку з цим Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій заявляє наступне:

1. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Територія України, в межах існуючого, міжнародно визнаного та закріпленого Конституцією кордону, є цілісною і недоторканною.

2. Розв’язана Росією повномасштабна війна проти України має на меті всупереч міжнародному праву захопити частину території України і знищити Українську державу. 

3. Проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України під дулами автоматів, в умовах військової окупації, коли відсутня всяка особиста свобода і пошана до гідності людського життя та покликання на нього, як на щось вірогідне, – є насмішкою над демократією і дискредитацією легітимних державних інституцій, які діють на підставі міжнародного права. Оскільки справжнє волевиявлення чи будь-яке інше голосування у такій ситуації є неможливим.

4. Такі свавільні дії окупанта є незаконною, насильницькою спробою анексувати частину території України, подібно як це було вчинено 2014 року щодо півострова Крим, свавільним попранням міжнародних правових норм, а також договірних зобов’язань Російської Федерації перед Україною. 

З огляду на це, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликає:

  • всі держави світу не визнавати псевдореферендуми, які проводить російська окупаційна влада на тимчасово окупованих територіях України;
  • всіх громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, не брати участь у псевдореферендумах та усвідомлювати свою відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, а також перед Українським народом;
  • владу Російської Федерації відмовитися від злочинного задуму анексії, який порушує не лише людські закони співжиття народів, але і відповідні приписи християнських, ісламських та іудейських Священних Писань. 

Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни!

Київ, 23 вересня 2022