Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт, спрямований на унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких знаходиться в Росії.

Проєкт Закону № 8371, зареєстрований 19 січня 2023 року, передбачає внесення змін до законів України «Про свободу совісті та релігійні організації» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Зокрема у законопроєкті зазначено:

Не допускається діяльність релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України.

Відповідно до інших змін, передбачених проєктом закону № 8371, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті отримає додаткові повноваження: 

1) проводити релігієзнавчу експертизу діяльності релігійних організацій щодо виявлення підлеглості у канонічних та організаційних питаннях із центрами впливу релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться в Росії;

2) видавати приписи щодо усунення порушень, виявлених за результатами проведення релігієзнавчої експертизи; 

3) звертатися до суду з адміністративним позовом щодо припинення діяльності релігійної організації, яка у місячний строк не виконала виданий припис щодо усунення порушень закону.

Законопроєкт також дозволяє в судовому порядку припинити діяльність релігійної організації у разі виявлення порушень вимог щодо створення і діяльності релігійної організації (об’єднання), установлених Конституцією України та іншими законами України. Зокрема, підставою до припинення релігійної організації в судовому порядку стане підлеглість у канонічних та організаційних питаннях російським керівним центрам (управлінням).

Зазначені законодавчі зміни розроблені на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО), прийнятого 1 грудня 2022 року та введеного в дію Указом Президента України № 820. Зазначене рішення РНБО прийнято, враховуючи військову агресію Російської Федерації проти України, “з метою забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів”.

Фото: ssu.gov.ua