Народні депутати України обговорюють різні варіанти звільнення релігійних організацій від зайвої вимоги, пов’язаної з поданням звітності про кінцевих бенефіціарних власників. Серед них – проєкт Закону № 8328.

Ініціаторами даного законопроекту виступили народні депутати України Мар'ян Заблоцький та Юрій Камельчук (партія «Слуга народу»).

Парламентарі пропонують звільнити релігійні організації від обов’язку щодо встановлення всіх кінцевих бенефіціарних власників, збирання відомостей про кожного з них, а також оформлення документів, які підтверджують дані про кожного з них, та подання цих даних до Єдиного державного реєстру. Ця вимога є зайвою, оскільки релігійні організації мають статус неприбуткових і функціонують як об’єднання громадян, через що вони не мають бенефіціарних власників.

Такий виняток для релігійних організацій не є особливим, адже вимоги статті 5-1 Закону щодо надання інформації про кінцевих бенефіціарних власників не поширюються на політичні партії, професійні спілки, адвокатські об’єднання, державні органи, органи місцевого самоврядування, публічні компанії, державні та комунальні підприємства, державні пенсійні фонди, житлово-будівельні кооперативи, дачні кооперативи, садівничі та гаражні кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників житлових будинків тощо.

Подібним чином і релігійні організації будуть звільнені від тягаря такої надмірної звітності, який був запроваджений 1 січня 2023 року. Законопроєкт № 8328 передбачає включення релігійних організацій до існуючого переліку юридичних осіб, на яких не поширюється вимога статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».