Тячівський районний суд Закарпатської області виніс виправдувальний вирок на користь служителя релігійного об’єднання «Свідків Єгови», якому відмовили в праві на альтернативну (невійськову) службу та звинуватили в ухиленні від мобілізації.

Суд став на сторону віруючого, зазначивши, що той "реалізував своє право на свободу совісті та віросповідання і на гарантоване йому Конституцією України право на проходження альтернативної (невійськової) служби".

У рішенні суду зазначено, що 3 березня 2023 року, перебуваючи в приміщенні пункту постійного збору військовозобов’язаних, чоловік відмовився від отримання повістки на призов під час загальної мобілізації, пояснивши це власними релігійними переконаннями. Він написав заяву з проханням направити його для проходження альтернативної (невійськової) служби. Однак заяву не прийняли, а служителя Свідків Єгови забрали до поліції, де зареєстрували кримінальну справу за фактом ухилення від мобілізації. 

В якості доказу обвинувачуваний надав суду довідку, видану керівництвом Релігійного центру Свідків Єгови в Україні, про належність до цієї релігійної організації з 2016 року та призначення 2021 року на посаду священнослужителя (диякона). Він вказав, що інших причин для відмови від військової служби, окрім релігійних переконань, у нього не було. 

У виправдувальному вироку у справі № 1-кп/307/87/22 зазначено: 

Право вірян на свободу світогляду і віросповідання, передбачене статтею 35 Конституції та включає в себе право на заміну виконання військового обов’язку альтернативною невійськовою службою, необмежене указом президентом про введення воєнного стану в Україні. Наявність інших нормативно-правових актів, які б обмежували такі права навіть на теперішній час (в умовах воєнного стану), не існує... Відтак особа має право на заміну альтернативною службою військового обов’язку, в тому числі, військової служби за призовом під час мобілізації, оскільки належить до релігійної організації, віровчення якої не допускає користування зброєю.

Незважаючи на це, Тячівська окружна прокуратура подала апеляцію, намагаючись оскаржити цей виправдувальний вирок у Закарпатському апеляційному суді.

Раніше Інститут релігійної свободи вже надавав юридичне роз’яснення щодо права віруючих громадян України на альтернативну (невійськову) службу під час мобілізації в умовах воєнного стану. 

Водночас в Україні дедалі частіше мають місце подібні випадки кримінального переслідування віруючих, які заявляють про бажання скористатися конституційним право на альтернативну (невійськову) службу. На сьогоднішній день відомі два випадки, коли такі звинувачування завершилися не на користь віруючих – вироком про призначення кримінального покарання.

Фото: sobor.com.ua