Представники конфесій розглянули основні положення проєкту Закону України «Про капеланство у сфері охорони здоров'я» та обговорили загальні вимоги до капеланського служіння в медичних закладах.

В умовах повномасштабної війни в Україні надзвичайно важливо запровадити цілісний підхід до надання медичної допомоги, який враховує як фізичні, так і психосоціальні аспекти кожного пацієнта. Цій темі було присвячено засідання Комісії з питань соціального служіння Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, яке відбулося 15 вересня 2023 року у місті Києві.

Про основні положення законопроєкту розповів Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров'я України, почесний президент Асоціації капеланів в охороні здоров'я України».

“Перше, що треба знати і зробити – це відповідати кваліфікаційним вимогам, які затверджені як щодо капелана, так і щодо помічника капелана. В кваліфікаційних вимогах зазначено, що кандидат на посаду капелана має мати богословську освіту, не менше ступеня “Бакалавр”, диплом має бути визнаний державою. Також до 2026 року потрібно буде пройти спеціалізовану післядипломну підготовку, а це 400 навчальних годин. По результату навчання людина отримує сертифікат, який підтверджує компетенцію роботи капеланом у сфері охорони здоров’я”, – відзначив він. 

Крім цього, серед кваліфікаційних вимог капелана у сфері охорони здоров’я – це бути священнослужителем зареєстрованої релігійної організації та мати рекомендацію від керівника Церкви чи релігійної організації, де особа рекомендується до капеланського служіння в певний медичний заклад. 

У свою чергу о. Ярослав Рохман, голова Комісії у справах душпастирства охорони здоров'я Івано-Франківської архієпархії УГКЦ зазначив, що бути капеланом це неабияке випробування. “Помилкове бачення священника, що він прийшов до хворого, помолився і пішов. По-перше капелан – це душпастир, який виконує служіння, знаходиться поруч з персоналом всіх рівнів, це робота з пацієнтами, родичами. Також важлива комунікація з волонтерами, донорами, тощо”, – підкреслив священник.

Нагадаємо, що до Національного класифікатора медичних інтервенцій НК 026:2021 вже включено такий вид втручання з підтримки пацієнтів, як духовна опіка. Це, зокрема, є невід’ємною складовою паліативної допомоги відповідно до Порядку надання паліативної допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2020 р. № 1308.

Комісія ВРЦіРО також затвердила Позицію щодо подальшої роботи в сфері мобілізації  церков та релігійних організацій у протидії стигми та дискримінації до людей, які постраждали від російської агресії, залишаються без домівок та мають ВІЛ статус.