Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій та Міністерство освіти і науки України домовилися співпрацювати, щоб осягнути ціннісне виховання підростаючого покоління.

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, який підписав угоду від імені ВРЦіРО як черговий головуючий, назвав цю подію історичною. Від імені Міністерства підпис під документом поставив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Угода між ВРЦіРО та МОН визначає принципи і цінності, на яких сторони домовилися спільними зусиллями розвивати виховну та освітню діяльність в Україні. Головуючий у ВРЦіРО наголосив на тому, що моральна, ціннісна складова у вихованні майбутніх поколінь – ключовий момент співпраці держави і Церкви. Зокрема, йдеться про відстоювання сімейних цінностей, яким сучасний світ кинув великий виклик.

Глава УГКЦ нагадав, що меморандум про співпрацю між ВРЦіРО та МОН існував з 2000 року, але тепер багаторічна взаємодія оформлена угодою.

Святослав Шевчук
Головуючий у ВРЦіРО, Глава УГКЦ
Це глибший і, я б сказав, зобов’язуючий документ, де виписані певні принципи, і, найголовніше, цінності, які обидві сторони зобов’язуються втілювати, зокрема, у виховній і освітній діяльності.

Угодою передбачено такі пріоритети:

  • необхідність подальшого викладання курсів морального спрямування у закладах загальної середньої освіти, виховання на засадах моральних і духовних цінностей у закладах дошкільної освіти;
  • співпраця у справі проходження ліцензування освітньої діяльності закладів вищої духовної освіти та подальшої акредитації їхніх освітніх програм;
  • розвиток приватних закладів дошкільної та загальної середньої освіти задля забезпечення рівних умов для усіх навчальних закладів цих рівнів, не залежно від форм власності;
  • забезпечення належної освіти неповнолітніх дітей, які перебувають у закладах пенітенціарної системи;
  • недопущення закладення у навчальну літературу та навчальні програми положень, що суперечать традиційним сімейним цінностям українського народу, несуть загрозу знецінення інституту сім’ї, материнства і батьківства та позбавляють сім’ю, відповідальне материнство і батьківство значення виховного ідеалу;
  • подальший розвиток діяльності Ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями, утвореної при МОН у 2008 році. 

Блаженніший Святослав виділив особливо важливі для духовних діячів засади, виписані у тексті угоди – ціннісну складову освіти та виховання:

Ми сьогодні відчуваємо, що виховання майбутніх поколінь, наша молодь, наші діти – в центрі уваги і держави, і Церкви. Тому така узгоджена співпраця щодо освітнього процесу є ключем до успіху, ключем, щоб будувати наше майбутнє на твердих основах Божого Закону, і, з іншого боку, дбати про моральне здоров’я суспільства. Угода, яку ми підписали, має саме таку мету – осягнути ціннісне виховання наших дітей, дбати про їхнє моральне здоров’я. І, зокрема, дбати про сімейні цінності – виховувати молодих людей здатними створювати свої родини і бути щасливими.

Головуючий у ВРЦіРО подякував всім працівникам Міністерства за спільну працю над текстом угоди. «Хочу побажати, щоб цей документ і ця наша співпраця були черговою цеглинкою у розбудову і зміцнення вільної незалежної соборної України», – додав Блаженніший Святослав.

Наприкінці зустрічі Глава УГКЦ зробив пам’ятні подарунки міністру освіти і науки: ювілейну медаль, присвячену 25-річчю ВРЦіРО, збірку основних документів ВРЦіРО за цей час, а також одне із послань митрополита Андрея Шептицького.

Фото: о. Тарас Жеплінський