Єпископ Римсько-Католицької Церкви в Україні Віталій Кривицький закликає Президента України прийняти рішення про негайну передачу костел св. Миколая в Києві віруючим католицької громади, щоб нарешті почати відновлювальні реставраційні роботи та врятувати занедбану пам’ятку архітектури від остаточної руйнації.

З таким зверненням Церква звернулася до Президента Володимира Зеленського, зважаючи на аварійний стан костелу, який нещодавня пожежа ще більше ушкодила.

За словами єпископа, вже багато років влада не вирішує питання про перенесення органу до окремої будівлі, що поставила умовою для повернення костелу католицькій громаді, та водночас не вживає належних заходів для комплексної реставрації костелу. Католицька Церква майже 30 років очікує повернення храму віруючим, щоб нарешті почати відновлювальні роботи.

Як повідомляв ІРС, члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій висловили підтримку пропозиції безкоштовно повернути Костел св. Миколая в Києві у власність Римсько-Католицької Церкви в Україні, як це передбачено законом і зобов’язаннями держави перед Радою Європи. Передача храму у власність Церкви дозволить нарешті реконструювати цей храм, який є пам’яткою архітектури, врятувати від теперішнього аварійного становища і наслідків нещодавньої пожежі.

Подаємо повний текст звернення:

Президенту України

Володимиру Зеленському

вул. Банкова, 11, м. Київ, 01220

ЗВЕРНЕННЯ

про негайну передачу костелу св. Миколая релігійній громаді

Шановний Пане Президенте,

висловлюю Вам свою повагу та звертаюсь до Вас як правлячий єпископ Київсько-Житомирської дієцезії Римсько-Католицької Церкви, від імені вірних парафії св. Миколая, які висловлюють глибоке занепокоєння та стурбованість ситуацією, що склалася після пожежі 3 вересня 2021 р. у храмі св. Миколая. 

Протягом майже 30 років парафіяни зверталися з численними запитами, зверненнями, скаргами щодо повернення костелу св. Миколая своїй парафії, яка є єдиним історичним спадкоємцем парафії св. Миколая, що функціонувала перед радянським свавіллям; однак бездіяльність у передачі будівлі призводить до непоправних наслідків. 

Як відомо, Указом Президента України від 18 серпня 2020 р. № 329 Кабінет Міністрів України був на умовах державно-приватного партнерства зобов’язаний забезпечити реалізацію проекту «Будинок музики». На виконання цього Указу Кабінет Міністрів України ухвалив Розпорядження від 16 вересня 2020 р. № 1203-р, яким зобов’язав Міністерство культури та інформаційної політики забезпечити переміщення ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» до новозбудованого Будинку музики та, відповідно, передати в постійне безоплатне користування релігійній організації «Релігійна громада Парафія Святого Миколая Київсько-Житомирської Дієцезії Римсько-Католицької Церкви у м. Києві» об’єкт нерухомого майна — будівлю костелу святого Миколая (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 75) до кінця 2023 року, шляхом укладення договору користування. 

Однак протягом року від моменту ухвалення Указу Президента України та Розпорядження КМУ не було вчинено жодних дій щодо реалізації проекту «Будинок музики» шляхом нового будівництва. Більше того, учасники робочої групи не напрацювали та не втілили жодних заходів, спрямованих на порятунок  приміщення храму та захисту його від руйнувань.  

Десятиліттями католицька спільнота в Україні зі зрозумінням ставилася до потреб НБОКМ і погодилася, що перенесення органу і творчих колективів до інших культурних закладів є складним процесом. Однак (і це ми заявляємо не без суму) після пожежі костел перебуває в аварійному стані і не надається до користування — як представниками Будинку органної музики, так і парафією. 

Не викликає сумніву, що храм потребує великої реставрації, тепер навіть більшої. Проте ініціатива Міністерства культури зі збору коштів на відбудову костелу викликала неабиякий резонанс у релігійній спільноті та серед суспільства. У програмі відбудови зазначено окремим пунктом заміну органу, а це означає бажання Міністерства культури вкотре заморозити питання повернення храму та зробити передання неможливим, знову на цілі десятиліття, поки Україна нарешті не досягне статусу правової держави. 

Я закликаю Вас, Пане Президенте, посприяти процесові повернення справедливості щодо парафії та храму, оскільки цей процес пройшов пункт неповернення і немає сенсу чекати на 2023 рік. Тим більш, що затягування процедури повернення викликає дедалі більший резонанс у суспільстві, як і протистояння різних гілок влади. Храм створений до того, щоб єднати людей з Богом та один з одним. Допоможіть нам, просимо, щоби храм св. Миколая виконував місію, задля якої був побудований на початку минулого століття. Тоді, як і тепер, храми та пастирська робота у них відіграють велику роль задля українського суспільства. 

Релігійна громада не раз офіційно заявляла про свою згоду на проведення концертів органної музики в приміщенні Миколаївського костелу, як це відбувається і в інших європейських країнах, та публічно пропонувала укласти договір, як гарантію дотримання інтересів Національного будинку органної та камерної музики України після повернення храму релігійній громаді. Однак ще необхідно буде відновити орган, який має відповідати потребам усіх учасників договору. У сьогоднішньому жвавому процесі планувань із відновлення костелу св. Миколая жодного діалогу не провадиться з парафіяльною спільнотою. 

Керуючись нормами Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», Закону України «Про звернення громадян», враховуючи викладене вище,  ПРОШУ:

Прийняти рішення про невідкладну передачу в постійне користування релігійної громади — римсько-католицької парафії святого Миколая м. Києва — культової будівлі Миколаївського костелу, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 75. 

З повагою,  

+ Віталій Кривицький

єпископ Київсько-Житомирський РКЦ