Внаслідок російської агресії в Україні повністю знищено, пошкоджено або пограбовано російськими військовими щонайменше 494 релігійні споруди, духовні навчальні заклади та святині.
Такі оновлені дані про вплив війни на українські релігійні громади Інститут релігійної свободи представив 31 січня та 1 лютого під час Саміту з міжнародної релігійної свободи, який відбувся у Вашингтоні, США.
За даними ІРС, з часу презентації на минулорічному Саміті, у липні 2022 року, кількість об’єктів релігійної інфраструктури України, постраждалих внаслідок російської агресії, зросла більш ніж удвічі.
Найбільше церков, мечетей і синагог зруйновано в Донецькій області (щонайменше 120) і Луганській області (понад 70). Також величезні масштаби руйнувань на Київщині (70), де точилися відчайдушні бої на захист столиці України, та на Харківщині – понад 50 зруйнованих релігійних споруд. Російські повітряні атаки, в тому числі з використанням іранських дронів, торкнулися майже всіх регіонів України і тривають досі.
Також Інститут релігійної свободи задокументував чимало фактів захоплення релігійних споруд в Україні та подальшого використання їх як російських військових баз або для прикриття вогневих позицій російських військ. Така тактика російських військових провокує збільшення масштабів руйнування релігійних об’єктів в Україні.
За конфесійною ознакою найбільше від російської агресії постраждало храмів Української Православної Церкви (афілійованої з Московським патріархатом) – щонайменше 143.
Великий масштаб руйнувань молитовних будинків євангельських церков – загалом щонайменше 170, з них найбільше постраждали церкви християн віри євангельської – 75, молитовні будинки євангельських християн-баптистів – 49, а також споруди Церкви адвентистів сьомого дня – 24.
Оновлені дані ІРС тепер містять відомості про руйнування Залів Царства Свідків Єгови – загалом 94 релігійні споруди, серед яких 7 – повністю зруйновано, 17 – сильно пошкоджено, 70 – зазнали незначних ушкоджень.
Інститут релігійної свободи також задокументував цілеспрямовані атаки російських військових і спецслужб на релігійних діячів і віруючих, передусім на окупованих територіях України.
У своєму виступі на Саміті виконавчий директор ІРС Максим Васін заявив, що віруючі та духовенство часто ставали мішенями для російської окупаційної влади через українську мову, приналежність до іншої конфесії ніж православ’я Московського патріархату чи за будь-який інший прояв української ідентичності.
Під час російської окупації особливо страждають віруючі євангельських церков (п’ятидесятники, баптисти, адвентисти, харизмати тощо). Російські військові неодноразово погрожували тотальним фізичним знищенням усіх євангельських віруючих, називаючи їх американськими шпигунами, сектантами та ворогами російського православного народу.
Про це на Саміті у Вашингтоні засвідчив Валентин Синій, ректор Таврійського християнського інституту, знищеного вщент російськими військовими.
ІРС задокументував свідчення Валентина Синього:
Своєю особистою історією пережитого російського полону поділився з учасниками Саміту Дмитро Бодю, пастор Церкви «Слово життя» у Мелітополі Запорізької області. Російські військові захопили будівлю Церкви, а його ув’язнили та повідомили, що невдовзі вб’ють. Проте пастор зміг врятуватися з російської в’язниці та евакуюватися, проте для місцевих євангельських віруючих залишається смертельна загроза в умовах російської окупації.
Також пастор Бодю у своєму виступі наголосив, що російська окупаційна влада незаконно ув’язнила двох священнослужителів Української Греко-Католицької Церкви у Бердянську Запорізької області. Йдеться про Івана Левицького та Богдана Гелету, які вже більше трьох місяців перебувають у в’язниці, їх катують і свавільно звинувачують у тероризмі та пособництві.
ІРС задокументував свідчення Дмитра Бодю для оновленої доповіді, повний текст якої буде оприлюднено найближчим часом.
Під час Саміту відбулася окрема панельна дискусія, присвячена Україні, в якій також взяли участь перший заступник голови Всеукраїнського Союзу Церков євангельських християн-баптистів Ігор Бандура, перший заступник Старшого єпископа Української Церкви християн віри євангельської Анатолій Козачок, президент Об’єднання іудейських релігійних організацій України рабин Яків Дов Блайх, єпископ Римсько-Католицької Церкви в Україні Олександр Язловецький, протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко та голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць.
Нагадаємо, що у вересні 2022 року Інститут релігійної свободи опублікував доповідь «Російський наступ на релігійну свободу в Україні» та відеосвідчення російських воєнних злочинів проти українських релігійних громад: https://bit.ly/2022-IRF-video-testimonies.
Оновлене дослідження, представлене цими днями у Вашингтоні, ІРС здійснив за підтримки нідерландського правозахисної організації ПАКС (англ.: PAX) та Місії Євразія (США).
Інфографіка: Анна Буковська (Fayno Development)