Впродовж повномасштабного вторгнення в Україну російські війська знищили або пошкодили щонайменше 630 церков, молитовних будинків та інших релігійних споруд. 

Такі нові дані Інститут релігійної свободи оприлюднив у доповіді «Вплив російського вторгнення на релігійні громади в Україні». Дослідження ІРС містить результати моніторингу і опитувань про становище українських релігійних спільнот на територіях, окупованих Росією.

Крім цього, ІРС записав сімнадцять інтерв’ю релігійних діячів різних конфесій про російські воєнні злочини в Україні. Ці відеосвідчення доступні для перегляду в YouTube з англомовними субтитрами: https://bit.ly/2022-IRF-video-testimonies

Олександр Заєць
Голова правління Інституту релігійної свободи, керівник проєкту
Кремль використовує релігію, зокрема російські релігійні центри, як інструмент війни проти України. Окрім пропаганди ненависті до українців, російська влада на окупованих територіях України часто практикує свавільні арешти та ув’язнення, тортури та навіть вбивства українських релігійних діячів. Репресій зазнають ті священники, пастори, імами тощо, які не погодилися на колабораційну діяльність та відмовилися підпорядкуватися російським релігійним центрам.

У доповіді ІРС зазначено, що релігійні споруди в Україні передусім постраждали внаслідок російських повітряних обстрілів ракетами і дронами-камікадзе, а також артилерією, в тому числі через цілеспрямовані обстріли цивільних об’єктів. Окрім того, деякі храми і молитовні будинки були навмисно розграбовані російськими військовими, закриті або перепрофільовані в адміністративні будівлі окупаційною владою. 

карта України, карта руйнувань, руйнування храмів, російська агресія, повномасштабне вторгнення, церкви, ІРС, Інститут релігійної свободи, релігійні споруди, молитовні будинки

Найбільше церков, молитовних будинків, синагог і мечетей зруйновано на Донеччині (щонайменше 146), Луганщині (щонайменше 83) та Херсонщині (щонайменше 78). Масштабних руйнувань зазнала й Київщина (73), коли російські війська намагалися захопити столицю України в лютому–березні 2022 року. Через те, що бойові дії тривають, і далі зростає кількість зруйнованих споруд на Харківщині (щонайменше 62), Запоріжжі (щонайменше 51) і Миколаївщині (щонайменше 41).

карта України, карта руйнувань, руйнування храмів, російська агресія, повномасштабне вторгнення, церкви, ІРС, Інститут релігійної свободи, релігійні споруди, молитовні будинки

За конфесійною ознакою від російської агресії постраждало найбільше православних храмів – загалом щонайменше 246. Із них найбільше храмів належали Українській Православній Церкві, афілійованій із Московським патріархатом, – щонайменше 187. Також було зруйновано чи пошкоджено 59 храмів Православної Церкви України.

карта України, карта руйнувань, руйнування храмів, російська агресія, повномасштабне вторгнення, церкви, ІРС, Інститут релігійної свободи, релігійні споруди, молитовні будинки

Великим є масштаб руйнувань і пограбувань молитовних будинків євангельських церков – загалом щонайменше 206. Із них найбільше постраждали церкви християн віри євангельської – 94, молитовні будинки євангельських християн-баптистів – 60, а також споруди Церкви адвентистів сьомого дня – 27.

Максим Васін
Виконавчий директор Інституту релігійної свободи, автор дослідження, Ph.D. in Law
В разі збереження Росією контролю над окупованими територіями Запорізької та Херсонської областей, українські церкви та релігійні громади в цьому регіоні очікує така сама доля, як і віруючих на раніше окупованих Донеччині та Луганщині. Російська влада продовжить боротьбу з будь-якими проявами інакомислення, опозиції та української ідентичності, зокрема релігійної, застосовуючи репресивне російське законодавство.

Прикриваючись гаслами захисту російської мови, «денацифікації» та «десатанізації», Росія намагається силою насадити в Україні ідеологію «руcского міра» шляхом збройної агресії. Ця ідеологія в інтерпретації російських пропагандистів означає фізичну ліквідацію (геноцид) українського народу як нації та знищення будь-яких згадок про його культурну спадщину, повалення українського уряду та зникнення української держави.

Інститут релігійної свободи сформулював у доповіді низку рекомендацій. Серед них такі:

  1. Публічно засудити ідеологію «русского міра» й позицію Російської Православної Церкви та патріарха Московського Кирила, а також інших російських релігійних об’єднань і лідерів, які беруть участь у російській агресії та виправдовують її, пропагують ненависть і геноцид народу України.
  2. Підтримати зусилля України в розслідуванні російських воєнних злочинів та притягненні до відповідальності всіх воєнних злочинців.
  3. Запровадити персональні санкції проти російських посадовців, релігійних діячів, працівників ЗМІ та інших осіб, відповідальних за виправдання та (або) здійснення репресій проти українських релігійних діячів і релігійних громад на підконтрольних Росії територіях України.
  4. Визнати Російську Федерацію державою-спонсором тероризму з огляду на постійні атаки на цивільне населення та критичну інфраструктуру України, умисне загострення гуманітарної кризи, ядерний шантаж, застосування тортур і нелюдяне поводження з військовополоненими та свавільно ув’язненими цивільними особами, зокрема релігійними діячами.

Інститут релігійної свободи підготував доповідь «Вплив російського вторгнення на релігійні громади в Україні» у межах проєкту «Замкнута віра» (Locked Faith) за підтримки миробудівничої організації ПАКС (Нідерланди) у співпраці з Місією Євразія (США), Центром громадянських свобод (Україна) та представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. 

Це вже четверта доповідь про російські воєнні злочини проти релігійних громад, підготовлена за сприяння Інституту релігійної свободи від початку збройної агресії Росії проти України. Перед цим, у вересні 2022 року, ІРС оприлюднив доповідь «Російський наступ на релігійну свободу в Україні». 2018 року була опублікована доповідь «Свобода віросповідання під прицілом: російський терор на окупованих територіях Східної України». 2015 року за участі ІРС коаліція правозахисних організацій опублікувала доповідь «Коли Бог стає зброєю».

Інфографіка: ІРС / irs.in.ua