В умовах повномасштабної війни важливо запровадити цілісний підхід до надання медичної допомоги, яка включає в себе фізичні та духовно-психологічні аспекти. У багатьох провідних країнах світу посада капелана прирівняна до посади лікаря та психолога і він є повноправним членом мультидисциплінарної команди лікарняного закладу.
Про це повідомило МОЗ, анонсуючи зміни до Переліку посад професіоналів із вищою немедичною освітою, до якого включена посада “капелан в охороні здоров’я”. Відповідно до наказу МОЗ від 30.09.2022 № 1782 ця посада тепер міститься у розділі «Професіонали з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки у сфері охорони здоров’я».
Нагадаємо, що 2021 року професію “капелан в охороні здоров’я” було внесено до Класифікатора професій ДК 003:2010. Крім цього, до Національного класифікатора медичних інтервенцій НК 026:2021 включено такий вид втручання з підтримки пацієнтів, як духовна опіка, що є невіддільною складовою паліативної допомоги відповідно до Порядку надання паліативної допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2020 № 1308.
У МОЗ зауважили, що у всьому світі духовну опіку в медичних закладах зазвичай здійснюють капелани ‒ професіонали з вищою богословською освітою, які пройшли післядипломну клінічну підготовку та уповноважені здійснювати капеланську діяльність у закладах охорони здоров’я.
Капеланська опіка поширюється не лише на пацієнтів, а також на членів їх сімей та медичних працівників й інший лікарняний персонал. При цьому, капеланські служби формуються із обов'язковим дотриманням принципу міжконфесійності, а капеланські послуги пропонуються виключно на добровільній основі.
Наказом МОЗ визначено вимоги до спеціальності та спеціалізації капеланів. Передбачається, що до роботи на посаді “капелан в охороні здоров’я” будуть допускатися особи, які здобули вищу освіту не нижче першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю «Богослов’я» або вищу духовну освіту еквівалентного рівня, із умовою до 01 січня 2026 року пройти спеціалізацію за фахом «Клінічне душпастирство».
Нині в окремих закладах охорони здоров’я, зокрема Івано-Франківщини, Київщини та Львівщини, капеланів вже офіційно прийнято на роботу.
Також МОЗ розробило кваліфікаційну характеристику професії “капелан в охороні здоров’я” для включення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників галузі охорони здоров’я (Випуск 78), а також опрацьовує проєкт Положення про капеланську діяльність у сфері охорони здоров’я.
Крім цього, паралельно за участі Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій та Асоціації капеланів в охороні здоров’я України опрацьовуються вимоги до клінічної підготовки капеланів відповідно до кращих міжнародних стандартів.
З 2009 року у складі Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з ВРЦіРО працює також представник Інституту релігійної свободи.
Фото: УНІАН