Впродовж повномасштабного вторгнення в Україну російські війська знищили або пошкодили щонайменше 630 церков, молитовних будинків та інших релігійних споруд.
Такі нові дані Інститут релігійної свободи оприлюднив у доповіді «Вплив російського вторгнення на релігійні громади в Україні». Дослідження ІРС містить результати моніторингу і опитувань про становище українських релігійних спільнот на територіях, окупованих Росією.
- Доповідь українською: https://bit.ly/2024-IRF-Report-Ukraine-ua
- Доповідь англійською: https://bit.ly/2024-IRF-Report-Ukraine-en
- Резюме доповіді англійською: https://bit.ly/2024-IRF-Summary-Ukraine-en
Крім цього, ІРС записав сімнадцять інтерв’ю релігійних діячів різних конфесій про російські воєнні злочини в Україні. Ці відеосвідчення доступні для перегляду в YouTube з англомовними субтитрами: https://bit.ly/2022-IRF-video-testimonies
У доповіді ІРС зазначено, що релігійні споруди в Україні передусім постраждали внаслідок російських повітряних обстрілів ракетами і дронами-камікадзе, а також артилерією, в тому числі через цілеспрямовані обстріли цивільних об’єктів. Окрім того, деякі храми і молитовні будинки були навмисно розграбовані російськими військовими, закриті або перепрофільовані в адміністративні будівлі окупаційною владою.
Найбільше церков, молитовних будинків, синагог і мечетей зруйновано на Донеччині (щонайменше 146), Луганщині (щонайменше 83) та Херсонщині (щонайменше 78). Масштабних руйнувань зазнала й Київщина (73), коли російські війська намагалися захопити столицю України в лютому–березні 2022 року. Через те, що бойові дії тривають, і далі зростає кількість зруйнованих споруд на Харківщині (щонайменше 62), Запоріжжі (щонайменше 51) і Миколаївщині (щонайменше 41).
За конфесійною ознакою від російської агресії постраждало найбільше православних храмів – загалом щонайменше 246. Із них найбільше храмів належали Українській Православній Церкві, афілійованій із Московським патріархатом, – щонайменше 187. Також було зруйновано чи пошкоджено 59 храмів Православної Церкви України.
Великим є масштаб руйнувань і пограбувань молитовних будинків євангельських церков – загалом щонайменше 206. Із них найбільше постраждали церкви християн віри євангельської – 94, молитовні будинки євангельських християн-баптистів – 60, а також споруди Церкви адвентистів сьомого дня – 27.
Прикриваючись гаслами захисту російської мови, «денацифікації» та «десатанізації», Росія намагається силою насадити в Україні ідеологію «руcского міра» шляхом збройної агресії. Ця ідеологія в інтерпретації російських пропагандистів означає фізичну ліквідацію (геноцид) українського народу як нації та знищення будь-яких згадок про його культурну спадщину, повалення українського уряду та зникнення української держави.
Інститут релігійної свободи сформулював у доповіді низку рекомендацій. Серед них такі:
- Публічно засудити ідеологію «русского міра» й позицію Російської Православної Церкви та патріарха Московського Кирила, а також інших російських релігійних об’єднань і лідерів, які беруть участь у російській агресії та виправдовують її, пропагують ненависть і геноцид народу України.
- Підтримати зусилля України в розслідуванні російських воєнних злочинів та притягненні до відповідальності всіх воєнних злочинців.
- Запровадити персональні санкції проти російських посадовців, релігійних діячів, працівників ЗМІ та інших осіб, відповідальних за виправдання та (або) здійснення репресій проти українських релігійних діячів і релігійних громад на підконтрольних Росії територіях України.
- Визнати Російську Федерацію державою-спонсором тероризму з огляду на постійні атаки на цивільне населення та критичну інфраструктуру України, умисне загострення гуманітарної кризи, ядерний шантаж, застосування тортур і нелюдяне поводження з військовополоненими та свавільно ув’язненими цивільними особами, зокрема релігійними діячами.
Інститут релігійної свободи підготував доповідь «Вплив російського вторгнення на релігійні громади в Україні» у межах проєкту «Замкнута віра» (Locked Faith) за підтримки миробудівничої організації ПАКС (Нідерланди) у співпраці з Місією Євразія (США), Центром громадянських свобод (Україна) та представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.
Це вже четверта доповідь про російські воєнні злочини проти релігійних громад, підготовлена за сприяння Інституту релігійної свободи від початку збройної агресії Росії проти України. Перед цим, у вересні 2022 року, ІРС оприлюднив доповідь «Російський наступ на релігійну свободу в Україні». 2018 року була опублікована доповідь «Свобода віросповідання під прицілом: російський терор на окупованих територіях Східної України». 2015 року за участі ІРС коаліція правозахисних організацій опублікувала доповідь «Коли Бог стає зброєю».
Інфографіка: ІРС / irs.in.ua