Правозахисники передали до Міжнародного кримінального суду докази воєнних злочинів проти релігійних спільнот на окупованих територіях України.
Звіт з інформацією про майже півсотні порушень міжнародного гуманітарного права з боку так званих ДНР, ЛНР та окупаційної влади Криму на території України підготувала для Міжнародного кримінального суду українська громадська організація Truth Hounds. Було оприлюднено докази злочинів проти вірян усіх релігій та деномінацій, відмінних від російського православ’я. В Україні презентація звіту відбулась 25 червня 2019 року в Українському кризовому медіа-центрі.
Частина злочинів проти вірян прикривається кампаніями проти екстремізму, частина є результатом потурання окупаційних влад, частина маскується прийняттям спеціальних дискримінаційних законів. Усі вони є порушенням ст. 9 Європейської конвенції про права людини і ст. 18 Загальної декларації прав людини, що гарантують кожному право вільно обирати, яку релігію сповідувати.
Підтверджують напади проросійських бойовиків на представників релігійних конфесій низка зібраних у звіті кейсів. Наприклад, у березні 2014 року місцеві бойовики знищили намет для спільної молитви, встановлений представникам 60 місцевих церков різних конфесій — тобто майже всіх, за винятком духовенства Московського патріархату. У січня 2016 року де-факто влада в Донецьку організувала акцію протесту проти українських греко-католиків, обвинувачуючи їх у фінансуванні з бюджетів ЦРУ. Греко-католицький отець Тихон Кульбабка з Донецька, священик Віктор Вонсонович з Горлівки, римо-католицький священик Павел Вітек з Донецька, донецький протестантський пастор Сергій Косяк, диякони Віктор Брадарський та Володимир Величко зі Слов’янська, пастор Олександр Хомченко - це лише частина описаних жертв насилля, тортур та вбивств серед духовенства.
Так, наприклад, організації мормонів та Свідків Єгови взагалі зникли з окупованої території через ворожість, зумовлену американським походженням. Українську греко-католицьку церкву на контрольованих сепаратистами територіях Донецької та Луганської областей називають сектою, а її парафії вважаються забороненими в деяких містах на Донбасі.
Читайте:
- повний текст Звіту (англійською мовою)
- анотація Звіту (англійською мовою)
- анотація Звіту (українською мовою)
Звіт було передано в Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду. Під час написання звіту використовувались матеріали Інституту релігійної свободи та Центру Громадських Ініціатив. Звіт стане основою для майбутніх розслідувань міжнародних злочинів.