Держдепартамент США оприлюднив звіт про стан релігійної свободи в Україні за останній рік

09:24
648

   Фото: www.irs.in.ua       
  
Держдепартамент США оцінив стран релігійної свободи в Україні

 

ВАШИНГТОН – Бюро демократії, прав людини та праці Державного департаменту США 26 жовтня оприлюднило щорічні звіти про стан релігійної свободи у країнах світу. Окремий звіт присвячено оцінці й рівню забезпечення релігійної свободи в Україні.

 

У ньому наголошується, що Конституція України гарантує свободу релігії та Уряд захищає це право, однак деякі релігійні групи зустрічаються з труднощами в реєстрації, придбанні чи оренді майна для своєї релігійної діяльності. Про це йдеться у матеріалі, що опублікувала РІСУ.

За даними опитування Центру ім. Разумкова, наведеними у Звіті, 33,5% українців повідомили, що вони відвідують Богослужіння 1-2 рази в рік; 23% – раз у декілька місяців; 14,4% – 1-3 рази на місяць; 8,8% – один раз в тиждень; 2% – кілька разів в тиждень; 6,4% – раз на кілька років; та 9,3% – практично ніколи. Опитування також показало, що майже 90% активних у релігійному житті громадян – це християни, більшість з яких православні. Найбільше практикуючих вірних проживають на заході України.

У частині другій Звіту «Характеристика ставлення Уряду до релігійної свободи» констатується рівне право усіх релігійних організацій в Україні та те, що в країні немає державної релігії. Разом з цим, спостерігаються випадки, коли місцева влада бере сторону тієї релігійної організації, яка представляє більшість у тому чи іншому регіоні.

У документі сказано, що в Україні на державному рівні святкуються великі релігійні свята: Різдво Христове, Пасха (Великдень), Трійця. Українське законодавство дозволяє військовозобов’язаним особам за релігійними переконаннями проходити альтернативну (невійськову) службу. Релігійні організації України можуть вільно займатися видавничою діяльністю.

Згідно із законом термін реєстрації релігійної організації займає від 1 до 3 місяців. У випадку відмови в реєстрації можна подавати апеляцію в суд. Проте у Звіті також наголошено, що Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» та Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» містять несумісні пункти, що ускладнюють реєстрацію релігійних організацій. Незважаючи на неодноразові заклики Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій та неурядових організацій, Парламент за період підготовки звіту Держдепартаменту США не вирішив цього питання.

У документі відзначено, що члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій продовжують роботу з закріплення на законодавчому рівні права релігійних організацій запроваджувати свої приватні школи.

Представники багатьох церковних спільнот скаржаться, що мають труднощі в роботі з муніципальними адміністраціями в Києві та інших великих містах, щоб отримати земельну ділянку, дозвіл на будівництво культових споруд або на оренду приміщень. Разом з тим, у звіті відзначається, що з такими проблемами зіштовхувалися не лише релігійні громади, тому можна вважати, що в багатьох випадках це могло бути пов’язано з фінансовими причинами, а не з упередженим ставленням до тієї чи іншої релігійної громади.

У Звіті наголошено, що 15 січня 2009 року Верховна Рада України ухвалила законодавчі поправки, які дають зареєстрованим релігійним організаціям право постійно користуватися земельними ділянками, які знаходяться у державній та комунальній власності.

Однією з найважливіших проблем релігійного життя України, згідно моніторингу Держдепартаменту США, названий процес реституції церковного майна, конфіскованого радянською владою. У Звіті наявність таких проблем пояснюється економічною ситуацією у країні, яка лімітує кошти на придбання нових приміщень для тих чи інших державних організацій, що наразі розташовані у колишніх культових будівлях. При цьому всі основні релігійні організації звернулися до Уряду України з проханням запровадити прозорий законний процес щодо повернення церковного майна, а деякі оглядачі висловили занепокоєння ефективністю і прозорістю процедур повернення майна Церквам.

Документ підкреслює, що Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала Парламент ввести мораторій на приватизацію майна, конфіскованого колись у Церков і яке зараз перебуває у державній чи комунальній власності, однак цього закону не прийнято.  У звіті перелічені проблемні випадки з повернення релігійним організаціям власності.

Говорячи про переслідування свободи релігії, то за останній рік не виявлено випадків ув’язнення за релігійні переконання чи примусового навернення в іншу віру. При цьому у Звіті сказано, що випадки проявів в Україні антисемітизму залишаються проблемою, а також перелічені випадки актів вандалізму на кладовищах та в храмах різних релігійних громад України.

У документі наголошується, що Уряд України підтримує міжконфесійне порозуміння та часто консультується з цього питання з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, члени якої представляють ті Церкви та релігійні організації, вірними яких себе вважають понад 90% релігійно активного населення України.

Повний текст Звіту про стан релігійної свободи в Україні за 2009 рік доступний англійською мовою на веб-сайті Держдепартаменту США.

 

 

Інститут релігійної свободи
irs.in.ua

Підпишіться на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.

Читайте на цю тему