Комісія США з міжнародної релігійної свободи взяла під моніторинг Росію і Туреччину

15:05
1568
Читайте на русском

  Фото: www.uscirf.gov

 
ВАШИНГТОН – Комісія США з міжнародної релігійної свободи 1 травня 2009 року представила громадськості доповнення до списку країн, в яких спостерігаються особливі проблеми у забезпеченні релігійної свободи. Крім цього, Росія та Туреччина були включені в список країн постійного моніторингу по причині того, що свобода совісті та віросповідання в них перебуває під загрозою, повідомляє Associated Press.

Крім Росії та Туреччини, Комісія США додала в свій моніторинговий список Лаос, Сомалі, Таджикистан та Венесуелу. Вони приєдналися до Афганістану, Білорусі, Куби та Єгипту, які вже знаходяться в цьому списку. У цій доповіді Комісія виключила з моніторингового списку Бангладеш.

Що стосується Росії, то Комісія США визнала особливо неприпустимим появу "нового органу при Міністерстві юстиції з безпрецедентними повноваженнями щодо контролю та моніторингу релігійних груп". Мова йде про Експертну раду по проведенню державної релігієзнавчої експертизи при Мін'юсті РФ, створеної на початку цього року наказом № 53 від 18.02.2009 р. Як відомо, створення цієї ради, призначений склад її членів і обраний керівник викликали негативну реакцію у релігійному, наукової та експертному середовищі Росії, а також бурхливу дискусію у ЗМІ.

Комісія США з міжнародної релігійної свободи також засудила "збільшення порушень релігійної свободи з боку державних посадових осіб Російської Федерації, зокрема у відношенні так званих 'нетрадиційних' релігійних груп і мусульман".

Проблема ж Туреччини, на думку Комісії США, полягає в тлумаченні владою поняття світськості держави, що "в результаті спричинило порушення релігійної свободи для багатьох громадян країни, включаючи більшість членів, і особливо меншин та релігійних громад".

Комісія США також звернула увагу на скасування Конституційним судом Туреччини спроби з боку уряду дозволити жінкам носити хіджаб (ісламські головні убори) в університетах. Вона також піддала критиці уряд Туреччини за відмову надати релігійним меншинам статус юридичної особи, а також за державну політику, яка фактично позбавляє немусульманські громади правових та релігійних прав.

Окрім цього, Комісія США рекомендувала адміністрації Президента Обами визнати Нігерію в якості "країни, що представляє особливе занепокоєння" і додати її до списку 12 інших країн – світових порушників релігійної свободи, який складений Комісією США. У цьому списку зараз находиться М'янма, Китай, Еритрея, Іран, Ірак, Північна Корея, Пакистан, Саудівська Аравія, Судан, Туркменістан, Узбекистан і В'єтнам.

В офіційному ж списку "країн, що представляють особливе занепокоєння", затвердженому Держдепартаментом США, знаходяться М'янма, Китай, Еритрея, Іран, Ірак, Північна Корея, Саудівська Аравія, Судан і Узбекистан.

Вказаний список, який веде Комісія США з міжнародної релігійної свободи, являє собою список країн, в яких, на думку членів Комісії, утискається право громадян на свободу віросповідання або на свободу не сповідувати жодної релігії. Причиною цього можуть бути гоніння уряду на релігійні групи, обмеження релігійних свобод, небажання влади зупинити зіткнення на релігійному ґрунті і т.д.

Цей список надається Конгресу США з рекомендаціями відносно яких країн можна розглядати необхідність введення державних санкцій для впливу на них з метою зміни державної політики в цій сфері. Остаточне рішення про застосування таких санкцій приймає Держдепартамент США.

 

 

 

Інститут релігійної свободи
irs.in.ua

Підпишіться на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.

Читайте на цю тему