Василь Костицький відповів на питання про суспільну мораль та посягання на релігійні цінності

10:38
1698
Читайте на русском

   Фото: BBC Ukrainian.com

 

КИЇВ – Гостем програми Української служби ВВС (Бі-Бі-Сі) 17 квітня 2009 року був голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі, юрист і економіст Василь Костицький. Розмова, яку вела Світлана Пиркало, була про те, що таке суспільна мораль, чи потрібно її захищати, хто має це робити і чим захист моралі відрізняється від цензури.

Говорячи про загальне розуміння моралі, Василь Костицький сприймає мораль “як загальний імператив добра, який визначається усім суспільством, або більшістю суспільства”.

“На відміну від професійної етики, скажімо, журналістської, лікарів, мораль – це те, на що держава не в праві посягати, не в праві впливати, тому українська держава, я думаю, демократично поступила, визначивши види діяльності, які посягають на імператив добра.  Це – пропаганда фашизму і неофашизму, сіяння національної, міжнаціональної, релігійної і міжконфесійної ворожнечі, образа народу за релігійною ознакою, посягання на релігійні і національні цінності, пропаганда наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління, сіяння культу насильства, поширення порнографії”, – наголосив пан Костицький.

У ході дискусії журналіст Бі-Бі-Сі порушила питання щодо триваючої дискусії про посягання на релігійні цінності, яка пов’язана з думкою про критику релігії як право людини, а саме право на критику релігійних настанов, догм.  На це пан Костицький зауважив: “Я думаю, що українська держава вже відповіла на це питання і я, як один з авторів Конституції, і зокрема статті 35-ї, яка передбачає свободу світогляду, уже висловилися на предмет того, що держава визнає рівність прав християн, мусульман, іудеїв, але також і атеїстів”.

У відповідь на питання про допустимість критики атеїзму, Василь Костицький зауважив: “Якщо мова йде про аналіз і критику релігійних постулатів і догм, то кожна людина має право з цього приводу висловитися. Коли йде мова про образу якоїсь церкви чи її вірних, то це речі недопустимі.”

Також Василь Костицький зауважив, що очолювана ним Національна комісія у своїй діяльності має на меті ведення суспільного діалогу. Перше, що зробила Національна комісія задля цього, це підписала Меморандум про співробітництво з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.

Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі є постійним позавідомчим державним експертним і контролюючим органом, який є відповідальним за утвердження в Україні здорового способу життя та належного стану моральності суспільства. Національна комісія формується з провідних діячів культури, мистецтва, науки і освіти, психіатрів та інших фахівців. Протягом 2008 року Національна комісія надала 335 експертних висновків за результатами оцінки приблизно 10-ти тисяч різної продукції, включаючи 8 тисяч фільмів. З них 90% надавалися на запити правоохоронних органів, громадських організацій, депутатів, суб’єктів підприємництва, окремих громадян та 6% – за результатами власних експертиз.

 

За матеріалами: BBC Ukrainian.com
Інститут релігійної свободи
irs.in.ua

Підпишіться на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Більше по темі: державно-церковні

Читайте на цю тему