ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Діалог та забезпечення рівності конфесій є запорукою гармонійних державно-церковних відносин – результати Круглого столу PDF Друк E-mail
23.12.2010 15:19

Збільшити фото

   Фото: Главред   
  
Відбувся круглий стіл з питань державно-церковних відносин

 
КИЇВ – 20 грудня Фонд Конрада Аденауера, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій та Інститут релігійної свободи провели в «Українського дому» круглий стіл на тему «Діалог між владою та конфесіями в контексті європейської системи цінностей», повідомляє Інститут релігійної свободи.

Присутня на відкритті заходу Ганна Герман, заступник глави Адміністрації Президента України, позитивно охарактеризувала міжконфесійну ситуацію в Україні.

“Ми сьогодні однаково рівно ставимося до всіх Церков в Україні. І той, хто намагається нав’язати нам якесь особливе ставлення до якоїсь однієї Церкви, хоче посіяти розбрат між нами”, – зазначила Ганна Герман під час своєї вітальної промови.
    
З привітанням до учасників Круглого столу звернувся також керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланге. Він нагадав, що це вже не перша ініціатива Фону в Києві, спрямована на сприяння суспільному діалогу і порозумінню між державою і конфесіями.

Подальшу модерацію відкритої дискусії у другій частині заходу проводив голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць.

Збільшити фотоВідповідальний за зовнішні зв‘язки Римсько-католицької церкви в Україні єпископ Маркіян Трофим‘як підкреслив унікальність Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, яка у якості міжконфесійного консультативно-дорадчого органу є майданчиком для порозуміння представників 18 конфесійних напрямків. Єпископ відзначив ефективність роботи Ради, здатність до знайдення консенсусу та плідне співробітництво конфесій у цьому форматі.

Верховний архієпископ Української греко-католицької церкви кардинал Любомир Гузар заявив: “Беручи до уваги важливість релігійного середовища у житті державного організму, постійний і безпосередній діалог між державною владою та релігійною складовою громадянського суспільства є вкрай необхідним”.

“…Треба відразу застерегти, що в таких ситуаціях держава не сміє некритично пропонувати формули об`єднання, тільки наслідуючи те, що, може, навіть вдалося в інших державах, бо кожна така ситуація є особливою і тісно пов’язана з історією та культурою народу. Те саме стосується й усієї сфери державно-конфесійних відносин: будь-яка модель, яка добре функціонує у близькій за ментальністю країні, не дасть позитивного ефекту (а радше спричинить серйозну суспільну дестабілізацію на релігійному ґрунті), якщо її перенести у створені віками українські реалії”, – наголосив кардинал Любомир.

У продовження дискусії Архієпископ Митрофан (Юрчук), керуючий справами Української православної церкви (Московського Патріархату), заявив про підтримку з боку УПЦ принципу рівності усіх конфесій перед державою і законом.

“Українська православна церква ніколи не претендувала на якесь особливе відношення до себе з боку держави. Наша Церква завжди виступала і буде виступати за те, щоб державно-церковні відносини будувались з будь-якою церквою, будь-якою конфесією на конституційних засадах і на принципах взаємоповаги та рівного ставлення до усіх конфесій”, – відзначив Архієпископ УПЦ.

Збільшити фотоЄпископ Євстратій (Зоря), секретар Священного Синоду Української православної церкви Київського Патріархату, нагадав присутнім про ініціативи глав конфесій до діалогу з керівництвом держави. “Необхідно, щоб запрацював механізм взаємодії між Всеукраїнською Радою Церков і державою”, – вважає Єпископ.

На думку представника УПЦ КП, Всеукраїнська Рада Церков є не тільки майданчиком для міжконфесійного порозуміння, але й найбільш ефективним і найкращим механізмом діалогу між конфесіями і державою, який дозволяє реалізовувати принцип рівного ставлення до усіх Церков, закріплений у Конституції та законах України.

Питання налагодження діалогу та порозуміння у державно-конфесійних відносинах варто піднести до Бога у спільних молитвах та постах вірних різних Церков. З такою пропозицією звернувся до присутніх ієрархів Церков Віктор Алексєєнко, голова Церкви адвентистів сьомого дня в Україні.

У свою чергу Старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви Леонід Падун висловив жаль з приводу того, що представники Адміністрації Президента не змогли бути на всьому заході та почути усі порушені проблеми державно-церковних відносин. На думку єпископа, лише у діалозі можна віднайти порозуміння та спільний погляд на політику держави у сфері релігії.

Збільшити фотоПредставники конфесій та інші учасники Круглого столу висловили підтримку діяльності Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі.
 
Зі свого боку представник Об'єднання іудейських релігійних організацій України Геннадій Білорицький підкреслив, що, на відміну від позиції окремих медіа-груп, сприймає Комісією як важливий та найбільш ефективним громадським інструментом у боротьбі з ксенофобією, антисемітизмом та спробами посіяти у суспільстві релігійну ворожнечу.

Під час дискусії президент Української Асоціації релігійної свободи Віктор Єленський звернув увагу на те, що зазвичай адміністративні реформи передбачають ліквідацію певного державного органу лише у випадку скасування тих чи інших функцій, які на нього було покладено.

“Відтак, чи з ліквідацією Держкомнацрелігій керівництво держави заявляє про відмову від проведення загальнодержавної політики у сфері релігії?” – запитав експерт.

На думку Віктора Єленського, від ліквідації єдиного державного органу у сфері релігії, яким є Держкомнацрелігій, в Україні не будуть підвищені стандарти забезпечення релігійної свободи.

Генеральний директор Центру ім. Разумкова Анатолій Рачок наголосив на необхідності затвердження єдиної Концепції державно-конфесійних відносин в Україні, яка б дозволила визначити загальні напрямки державної політики у сфері релігії. Він нагадав, що за сприяння очолюваного ним Центру таку Концепцію розробили ще у 2003 році за участі представників усіх конфесій України, однак Верховній Рада цей документ досі не підтримала.
 

Результатом Круглого столу стала підсумкова Резолюція, ухвалена та підписана учасниками – членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, представниками громадських організацій, парламентарями, експертами, науковцями та журналістами.

 

Інститут релігійної свободи, м.Київ 
www.irs.in.ua

теги: ВРЦіРО

 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

  cлідкувати за новинами   приєднатися!
RSS-новини .Е-mail розсилка: укр. рус.

Доповідь ІРС

Доповідь "Свобода віросповідання під прицілом"

Російський терор на окупованих територіях Східної України.

Блог Максима Васіна

Як перереєструвати неприбуткову організацію?

Які саме вимоги Податкового кодексу та інших законів необхідно вказати у статуті неприбуткової організації

Що означає рішення Конституційного Суду про мирні зібрання?

Чи існують якісь обмеження щодо строку сповіщення про мирний захід, зокрема релігійний.

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС