31 січня 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 107 «Про затвердження Порядку надання індивідуального погодження на відносини та/або зв’язки, та/або комунікації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена». Постанова прийнята відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 4 Закону України “Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій”.
Зазначений Порядок визначає процедуру надання індивідуального погодження на відносини та/або зв’язки, та/або комунікації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена (далі — погодження), а також форму заяви про надання погодження, перелік відомостей і документів, які додаються до неї, підстави надання та відмови в наданні погодження, порядок моніторингу зв’язків і контактів з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена.
ДЕСС надає погодження релігійній організації чи іншій юридичній особі приватного права в особі її уповноваженого представника.
Для отримання погодження релігійна організація чи інша юридична особа приватного права подає до ДЕСС пакет документів відповідно до п. 4-8 Порядку (заяву про надання погодження, копію паспорта громадянина України, відомості про спосіб комунікації тощо).
ДЕСС протягом 30 календарних днів розглядає заяву та додані до неї документи, перевіряє їх на відповідність вимогам законодавства. Під час розгляду заяви та доданих до неї документів ДЕСС має право взаємодіяти із СБУ, МВС, Держприкордонслужбою, Національною поліцією, Мін’юстом, органами місцевого самоврядування, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, шляхом отримання інформації, документів, витягів із публічних електронних реєстрів, що є необхідними для вирішення питання про надання погодження.
Підставами для відмови ДЕСС у наданні погодження відповідно до п. 12 Порядку є:
1) невідповідність заяви та доданих до неї документів вимогам законодавства;
2) виявлення в заяві або доданих до неї документах недостовірних відомостей;
3) неподання чи несвоєчасне подання релігійною організацією чи іншою юридичною особою приватного права в особі її уповноваженого представника звіту, зазначеного у пункті 15 цього Порядку, за результатами попереднього погодження;
4) подання неповного пакета документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку.
Погодження надається безоплатно та оформлюється листом ДЕСС. За результатами здійснення відносин та/або зв’язків, та/або комунікацій з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена, релігійна організація чи інша юридична особа приватного права в особі її уповноваженого представника в десятиденний строк після припинення таких відносин та/або зв’язків, та/або комунікацій готує звіт, який у паперовій чи електронній формі подається ДЕСС, а у випадках, передбачених законодавством, — також іншим державним органам (посадовим особам).
Звіт має містити детальну інформацію про здійснені відносини та/або зв’язки, та/або комунікації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена, зокрема дату або період комунікації, місце та спосіб її здійснення, а також прізвища, власні імена, по батькові (за наявності) осіб, із якими відбувалися контакти, найменування їх посад, зміст комунікації та її результати.
Нагадаємо, що 20 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», для реалізації положень якого Кабінет Міністрів України має прийняти низку підзаконних актів. Цим законом заборонена в Україні діяльність Російської православної церкви.
Фото: zoda.gov.ua